Dinsdag 23 februari 2027, 20.00 uur:

"Gelukkig ben ik van suiker",
dr. Hidde Elferink en dr. Thomas Boltje.

Suikers, ofwel koolhydraten zijn een belangrijke klasse van natuurstoffen, die dagelijks ongemerkt een onmisbare rol spelen in ons leven. Zowel positief als negatief. Aan de ene kant zijn suikers een bron van energie, zijn ze bepalend voor onze bloedgroep en zijn het belangrijke bouwstenen van ons DNA. Maar aan de andere kant zijn ze ook een herkenningspunt voor virussen om ons lichaam binnen te komen en worden ze door kankercellen gebruikt om ons immuunsysteem te ontduiken.

In het eerste deel neemt onderzoeker Hidde Elferink van het Nederlands Wetenschappelijk Onderzoeksinstituut HFML-FELIX jullie mee, deze zoete wereld in. Hoe zien suikers eruit en waar kunnen we ze vinden? Wat voor een functies en eigenschappen hebben ze en hoe zijn suikers van nut in ons lichaam en in andere levende wezens? En - wat hebben ze te maken met de productie van spijkerbroeken?


Microscopie afbeelding van een bacterie. De ringvormige harige structuur bestaat uit suikers.
Bron: Weizmann Institute of Science.

In het tweede deel vertelt universitair hoofddocent suikerchemie Thomas Boltje over de onderwerpen die hij is tegengekomen in 15 jaar onderzoek aan de Radboud Universiteit. Hij legt uit waarom het zo interessant is om met suikers te werken en hoe het onderzoek naar suikers kan bijdragen aan onze samenleving. Het is namelijk nog helemaal niet zo verkeerd om van suiker te zijn!

Dr. Hidde Elferink is Postdoctoraal onderzoeker bij het Nederlands Onderzoeks-instituut HFML-FELIX te Nijmegen.

Dr. Thomas Boltje is Associate Professor Chemische Biologie aan de Radboud Universiteit in Nijmegen

Lees verder voor een uitgebreide toelichting ...

 

Plaats: Gemeenschapshuis de Wieken, Esdoornlaan 5, 6584 BD Molenhoek.
Aanvang: 20.00 uur precies.

Stichting Culturele Activiteiten Molenhoek @ 2018